В изложбата си Raw Perspectives Тодор Рабаджийски поставя въпроса за същността на изкуството в епоха, в която границата между творчество и консумация е размита.
Комедийно-музикално представление със заглавие „Мелофобия“ ще гостува на сцената на Народно читалище "Просвещение 1870" в Брезник. Това съобщи секретарят на културната институция Борис Борисов.
Спектакълът е на Драматичен театър "Никола Вапцаров" - Благоевград, а сюжетът му разкрива няколко забавни и емоционални истории. Те са разказани и изпяти от Милица Гладнишка, Милена Маркова-Маца, Иван Велчев и Никеца, в акомпанимент на китара на Мирослав Иванов.
"Мелофобия" търси отговори на въпросите какво се случва, когато изгубим ритъма в живота си?; как живеем, ако нямаме свой собствен припев и мелодия?; колко дълго можем да останем сами в тишината? Спектакълът е наситен с хитови песни във всички стилове на музиката", пишат в анотацията към представлението организаторите.
Режисьор на постановката е Цвети Пеняшки, който заедно със сценографа Мариета
Майката на покойната операторка Халина Хъчинс бойкотира световната премиера на филма „Ръжда“ на филмов фестивал в Полша в сряда, казвайки, че смята това за опит на Алек Болдуин „несправедливо да се възползва“ от смъртта на дъщеря й, предаде Асошиейтед прес.
Премиерата на уестърна е на Международния фестивал за операторско майсторство Energa Camerimage в полския град Торун три години след като Хъчинс бе застреляна на снимачната площадка.
Болдуин изпълнява главна роля и е съпродуцент на филма „Ръжда“. Той насочва пистолет към операторката Халина Хъчинс по време на репетиция на снимачната площадка край Санта Фе през октомври 2021 г. Пистолетът гръмва и я убива, като ранява режисьора Джоел Соуза. Болдуин твърди, че е дръпнал ударника, не и спусъка, а пистолетът е стрелял.
Премиерата на филма бе посветена на Хъчинс. &b
Бургаският художник Йордан Маринов ще представи над 50 свои творби в изложба със заглавие "Ничие море", която ще бъде открита на 8 октомври в Дружеството на бургаските художници, обявиха от културната институция в морския град.
Събитието се организира с подкрепата на Община Бургас и е по повод 80-ия рожден ден на художника, който предстои на 15 октомври.
Експозицията ще представи някои от първите му портрети от първата половина на 70-те години на миналия век. Ще бъдат включени и съвсем нови картини, завършени преди броени дни.
В подреждането на изложбата ще му помогнат двама от авторите, с които всяка година от четвърт век насам на Йордановден организират съвместна изложба за празника Богоявление - Йордан Петров и Йордан Ангелов.
Творби на Йордан Маринов има не само в галерията, но могат да бъдат разгледани и върху сгради в Бургас и страната. Него
Балет „Арабеск“ поставя началото на новия сезон с премиера „Тайната Данте“ по „Божествена комедия“ на Данте Алигиери. Хореограф е Асен Наков. Първите представления в Националния музикален театър „Стефан Македонски” са на 11 и 20 октомври, а на 16 ноември ще бъде игран в рамките на българското издание на европейската инициатива „Нощ на театрите“, посочват от трупата.
По думите им хореографската версия е стъпила върху моменти от „Божествена комедия” и тълкува хуманистичните идеи на творбата. „Истинското пътешествие ще започне, когато към трупата на Балет “Арабеск” се присъедини и публиката. Във взаимодействието между сцена и зала ще се появи нетленното и прекрасното, което днес ни свързва с италианския поет и мислител Данте Алигиери, с хоризонта над нас – плашещ и същевременно окуража
Участниците в проведения във Велинград национален пленер „Живопис” подредиха изложба в художествената галерия “Цвета Шуманова” в града.
За шести път Велинград беше домакин на форума, в който участваха 10 именити творци от цялата страна.
Художниците подредиха 19 платна в художествената галерия “Цвета Шуманова”.
Тя бе открита официално от кмета на Община Велинград Костадин Коев, който поздрави художниците, добавят още те.
Организатор на събитието е Цвета Андонова – собственик на семеен хотел, а участници тази година са Владин Владев, Вихра Григорова, Ели Мичева, Илия Тончев, Константин Анастасов, Маргарита Джарова, Маринела Бибешкова, Неда Митова и Стефан Мичев.
Преди откриването на новата галерия, с благотворителна цел бе представен откъс от пиесата „Малкият принц“.
Желаещите могат да
Това съобщават от галерия „+359“, които ще са домакини на експозицията от 28 ноември.
По думите им авторът изследва дали изкуството и огледало, което отразява човешките страхове и копнежи, или е бягство. Произведенията на художника приканват публиката да се бори с тези въпроси чрез материали, които блестят и ръждясват, будят доверие и подозрение.
„Произведенията, представени в изложбата са вдъхновени от суровата поетика на художника и отразяват пейзаж, оформен от изрязани с плазма метали, приглушени стонове и сплескани отпадъци – метафоричен „град кула”, в който смисълът едновременно се търси и отхвърля. Скулптурите, инсталациите и мултимедийните произведения изследват човешкото състояние като непрекъснато изкачване и падение, като борба за съчетаване на мимолетната красота с екзистенциалния абсурд“, разказват от екипа на галерията.
Допълват, че изложбата се движи между хумор и отчаяние, представяйки обекти, които са едновременно индустриални и интимни, хаотични и прецизни.
Тодор Рабаджийски е визуален артист. Завършва Националното училище за изящни изкуства „Илия Петров“ през 2018 г., а след това продължава обучението си в Кралската академия за изящни изкуства в Хага, където през 2022 г. получава бакалавърска степен по изящни изкуства. Практиката му изследва теми като памет, идентичност и съвременна социална динамика.
Вежди Рашидов създава паметник на българския политик Стоян Омарчевски (1885-1941).
По произведението той работи със скулптора Красимир Ангелов, съобщават от екипа на Рашидов.
По думите им идеята е на директора на Сатиричния театър „Алеко Константинов” - Калин Сърменов, който с подкрепата на зрителите е организирал дарителска кампания в театъра. Сърменов е посетил ателието на Вежди Рашидов, за да види паметника, направен първо от глина. Той е разказал, че от детството си се възхищава на делото на Стоян Омарчевски, което незаслужено е останало потънало в дебрите на историята, разказват от екипа на Рашидов.
„Още когато Калин Сърменов ми сподели идеята си за паметника, аз се вдъхнових за творбата. Длъжни сме пред паметта на големите българи не само да се преклоним, но и да оставим знак за уважение и почит. Късата памет се опитва да обезцени
Държавна опера Варна представи „Летящият холандец“ на Вагнер на сцената на Летен оперен сезон „Сцена на вековете“ във Велико Търново.
В спектакъла взеха участие солисти, хор и оркестър, както и Варненска детско-юношеска опера при Център за подкрепа за личностно развитие – Общински детски комплекс – Варна.
Оперната постановка бе под режисурата на Вера Немирова, а диригенти на оркестъра и хора бяха съответно Светослав Борисов и Теодора Георгиева. Главните роли изпълниха Деян Вачков, Линка Стоянова, Валерий Георгиев, Гео Чобанов, Силвия Ангелова и Артьом Арутюнов.
Публиката, сред която имаше много чуждестранни гости, оцени високо представената на сцената на Музикално-драматичен театър „Константин Кисимов“ постановка с бурни аплодисменти и ставане на крака.
Това беше поредното заглавие от афиша на Летен
Двете български алтернатив инди рок групи "Остава" и Hayes & Y изнесоха първи съвместен концерт на остров Света Анастасия.
Изявата е част от празничната програма „Анастасия фест 2024“ по повод 10-годишнината от обявяването на острова за туристически обект.
Отначало на сцената се качиха момчетата от Hayes & Y – базираната в Манчестър, но съставена предимно от български изпълнители банда. Фронтменът Благослав Анастасов покани публиката да се доближи.
„Нека най-смелите излязат отпред до нас и да се забавляваме заедно“, призова вокалистът.
Изпълнението започна с песента “I Never Give Up (It’s Never Enough)”, последвана от хитовете “The Feeling”, “Epiphany”и “Safeplace”. В продължение на близо час и половина те изпълниха обичаните “Press.Go.Move.Slow&r
Картина на британския художник Лорънс Стивън Лоури, изобразяваща улица в Мерипорт, графство Къмбрия, Великобритания, ще бъде предложена за продажба на аукцион през следващия месец, съобщи Би Би Си.
Очаква се творбата да достигне цена между 700 000 и 1 млн. британски лири.
Улицата в Мерипорт, рисувана от Лоури, все още изглежда по същия начин, каза представител на аукционната къща.
Картината представлява масло върху платно и е рисувана през 1955 г. Сградата на улица "Сенхаус", която е изобразена от Лоури, става художествена галерия през 70-те години на миналия век.
Синът на съпругата на норвежкия престолонаследник е бил задържан за нарушаване на съдебно разпореждане да не напуска мястото, на което живее, предаде Франс прес.
Роденият през 1997 г. Мариус Борг Хойби е син на норвежката принцеса Мете Марит от нейна първа връзка. През 2001 г. тя се омъжи на норвежкия престолонаследник, принц Хокон.
Мариус беше арестуван на 4 август заради среднощен спор в апартамента му в Осло и обвинен, че е наранил жена, с която е имал интимна връзка. В началото на септември полицията е получила информация, че Мариус на няколко пъти е установил контакт с жертвата си, която не е желаела подобно нещо. Въз основа на тези сведения полицията му наложи мярка да не се отдалечава от жилището си. Но той е нарушил тази мярка. Полицията открила нож, забит в една от стените в стаята на жертвата на инцидента от 4 август. Подозира се, че Мариус е автор на тази ванд
От 2015 г. насам Рабаджийски участва в групови изложби в Европа и извън нея. Има златен медал на 18-ия Международен конкурс за млади художници в Тору, Полша, и отличие на третия Международен конкурс за екслибриси за млади художници във Владимир, Русия. Участвал е в събития като 14-ата Международна изложба за графичен малък формат и Международното биенале на изгнанието в Гуанджоу, Китай. Негови творби са представяни в Антарктида като част от конкурса Ecco Antarctic на Българския антарктически институт.